Responsywność stron internetowych

55,8 miliardów – tyle razy polscy Internauci wyświetlili strony internetowe w kwietniu tego roku (PBI 2019). Liczba robi wrażenie prawda? Jednak co to oznacza dla Twojej firmy? Otóż to, że niezwykle szybki postęp Internetu sprawia, że każdy właściciel strony www musi pamiętać, by jego serwis płynnie dostosowywał do rozdzielczości ekranu każdego urządzenia.

Wielkość ma znaczenie

Przy projektowaniu stron internetowych, wielkość ekranów ma znaczenie. Dlatego tworząc serwis www, już na etapie draftu należy uwzględnić RWD, czyli Responsive Web Design.

RWD to technika projektowania strony internetowej tak, aby jej wygląd i układ automatycznie dostosowywał się do wielkości ekranu urządzenia. W ten sposób wyświetlane treści odpowiednio skalują się, a użytkownik może wygodnie przeglądać witrynę.


Dlaczego warto zmienić stronę na responsywną? Przede wszystkim dlatego, że algorytmy Googla znacznie chętniej wspierają strony o uniwersalnej strukturze. Oznacza to, że strona responsywna wyświetla się na wyższych pozycjach, niż ta o tradycyjnej strukturze. Kolejna sprawa to wizerunek firmy. Użytkownik, który widzi, że dana firma/sklep/portal ma nowoczesną i responsywną stronę, chętniej skorzysta z niej ponownie. A co więcej, poleci swoim znajomym. W ten sposób Twoja firma zyskuje nowych gości i klientów.

To teraz już wiesz, dlaczego wszelkie sklepy internetowe, serwisy, strony firmowe i blogi opierają się na nowoczesnej, responsywnej architekturze. Czytaj dalej, dowiesz się więcej! ; )

Znajdź różnicę: strona responsywna a strona mobilna

Strona responsywna to strona, która automatycznie dostosowuje się do urządzenia, na jakim przeglądamy daną witrynę. Natomiast wersja mobilna to strona dedykowana wyłącznie urządzeniom mobilnym – smartfonom, tabeletom etc. Często wersje mobilne mają przedrostek m lub lajt, który poprzedza adres URL np. https://m.mbank.pl czy https://m.zalando.pl. W skrócie strona responsywna to świetna alternatywa dla mobilnej strony internetowej, która potrafi pochłonąć naprawdę sporo pieniędzy i czasu.

 STRONA RESPONSYWNASTRONA MOBILNA
adres URLjeden adres urlinny adres url
wygląd stronytaki sam jak wersja desktopnowa, inna wersja strony
treśćjednakowa z wersją desktopowąinna od wersji desktopowej, często okrojona grafika
CMSwspólny z wersją desktopowąoddzielny od wersji desktopowej
statystykiwspólne dla jednej domeny, co ułatwia podejmowanie działań promocyjnychoddzielne od strony desktopowej

 

Obecnie strony responsywne posiadają tylko jeden minus, chociaż dla niektórych może to nie stanowić problemu. W sytuacji, gdy chcesz swoją obecną stronę przemienić w stronę responsywną, to musisz liczyć się z kosztami, które często mogą przewyższyć cenę stworzenia strony www od zera. I takie posunięcie jest kompletnie nieopłacalne. Chyba że, mocno się uprzesz i jesteś gotów poświęcić swoje ostatnie oszczędności ze skarpetki.

Dlatego w przypadku starszych technologicznie stron www my zawsze polecamy zaprojektować stronę od nowa. W ten sposób odświeżysz design, poprawisz nawigację, co sprawi, że Twój serwis będzie naprawdę łatwy w obsłudze.

 

Podsumowanie

Urządzenia mobilne rządzą w dzisiejszym świecie i z tym nie ma co walczyć. Całodobowa obecność Internetu w smartfonach sprawiła, że konsumenci coraz częściej przenoszą codzienne obowiązki do telefonu np. dokonując zakupów online przez urządzenia mobilne, czy rezerwując bilety do kina etc. To wszystko sprawia, że responsywna strona internetowa to konieczność. Dlatego nie ignoruj RWD przy projektowaniu swojej strony internetowej.