Nieuczciwa konkurencja czy nieuczciwe agencje?

Poniższy artykuł powstał ponieważ coraz większa liczba przedsiębiorców dzowni do nas z informacją, że jakaś zewnętrzna firma infrmuje ich o fakcie posiadania podobnego do używanego przez nich adresu www. Informują także o tym, że jeszcze inna firma chce taki adres podkupić, ale najpierw dzownią do Was. Oczywiście pada propozycja odsprzedania domeny w dobrej cenie. Czy warto ?

Oszustwa domenowe są coraz częstszym problemem firm bazujących lub wspierających się na Internecie. Przyjmują formę "uczciwego ostrzeżenia", które w rezultacie okazuje się wyzyskiem.

Sytuacja wygląda z pozoru całkiem niewinnie i zapewne niektóre firmy nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Firma posługująca się podstawową domeną otrzymuje telefon od bardzo miłej osoby, które równie sympatycznie informuje o próbie wkupienia podobnej domeny przez nieuczciwych konkurentów. Z uwagi na to, że telefonująca pani chce być "uczciwa" proponuje możliwość zakupu przed firmą konkurencyjną.

Powiedzmy twojafirma.pl funkcjonuje od paru lat i ma się dobrze, ale straci wielu klientów jeśli ktoś wykupi domeny twoja-firma.pl czy firmatwoja.pl Sprzedawca chcąc uniknąć tej sytuacji wykupuje domenę za kwotę zbliżoną do 200zł. 
Nieświadomie (bo przecież chce ochronić swoją firmę) pozwala się oszukać.

Jak możemy, a jak powinniśmy postąpić?

Zignorowanie - stwierdzamy, że znamy takie oszustwa i na pewno nie istnieje konkurencja próbująca podkupić nasz adres. Przy takim stwierdzeniu nie ma jednak pewności. Sami wędrując po zawiłych terenach internetowego świata trafiamy na podobnie brzmiące strony, nazwy firm czy nawet podobne rozwiązania graficzne.

Zakup - nie załatwi sprawy bo zawsze znajdzie się podobny zwrot, inny szyk podział z myślnikami które nadal mogą stworzyć konkurencje. Poza tym firmy takie często nie odsprzedają domen a pozostawiając je dla siebie w umowę wpisują „wynajem” za który ponownie przesyłają faktury. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzić strony whois.pl oraz whois.org na których widnieją nazwy właścicieli.Urząd Patentowy - w takim miejscu możemy zgłosić nazwę firmy jako znak towarowy. Jeśli uzyskasz do niej ochronę masz zapewnione wyłączne prawo do korzystania z niej. Nikt nie może użyć nazwy tej samej a nawet zbliżonej. Jeśli ktoś się na to odważy przy oferowaniu usług tego samego lub podobnego rodzaju, narusza prawo.

(zapytaj Mediart o takie rozwiązanie)

Aby objęło nas takie prawo nasza domena nie może być ogólnoinformacyjną frazą typu domywarszawa.pl czy kancelariaprawna.pl

Ewentualne spory związane z domenami rozstrzygają odpowiednie sądy:

  • Sąd Polubowny ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji
  • Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie
  • Sąd Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych.

Urząd Patentowy zapewni nam tylko ochronę znaku towarowego i wszystkiego co z nim powiązane. Nie obroni jednak firm przed oszustami. Na oszustwo domenowe istnieje paragraf, który warto znać:
Art. 286 paragraf 1 k.k. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.